مکانیکال سیل یا سیل مکانیکی ابزاری است که از آن برای جلوگیری از نشتی هرگونه مایع مانند آب و مواد خطرناک مانند سم‌ها از دستگاه‌های پمپ و لوله می‌شود. مکانیکال سیل بیشتر نقش ایمنی را در انتقال مایعات ایفا می‌کنند و از این رو نقش حیاتی در ساختمان‌ها دارند. مکانیکال سیل ها از دو سطح صاف ثابت بر روی کاسه پمپ و متحرک بر روی محور گردش تشکیل می‌شوند.  اگر به تازگی کارهای تأسیسات منزل خود را تمام کرده‌اید، حتماً نام کلمه مکانیکال سیل به گوشتان خورده است و اول از همه از متخصص تعمیرات در خصوص این ابزار و چگونگی کارکرد آن سؤالاتی را پرسیده‌اید. متأسفانه خیلی از تعمیرکارها با این ابزار مهم که بیشتر نقش امنیتی را دارد، آشنایی سطحی دارند و خیلی نمی‌توانند به مشتری خود توضیح دهند و این می‌شود که هیچگاه مشتریان از فعالیت‌های تأسیساتی راضی نمی‌شوند.

مکانیکال سیل

انتخاب مکانیکال سیل

از آنجا که مکانیکال سیل ابزاری خاص است، در انتخاب آن باید حساسیت زیادی را به خرج دهید. محور چرخش و سطوح ثابت از اولین مواردی هستند که باید در هنگام خرید به آن‌ها دقت کنید. ویژگی‌های دیگری مانند فشار محیط، درجه، سرعت دوار، اندازه قطر محور و نوع سیال از جمله مواردی هستند باید به آن‌ها دقت زیادی داشته باشید. این ویژگی‌ها را می‌توانید در بروشورهای مکانیکال سیل مورد مطالعه قرار دهید.

چرا مکانیکال سیل؟

  • جلوگیری از نشت هرگونه مایعت
  • جلوگیری از اتلاف
  • جلوگیری از افزایش هزینه‌های بی رویه مصرف

انواع مکانیکال سیل؟

  1. اورینگ ها

از معمولی‌ترین سیل‌های مکانیکی که در پیستون‌های سیلندر و شیرهای مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس اورینگ ها معمولاً از ترکیبات پلاستیکی است که به صورت ثابت و متحرک در بازار موجود هستند.

  1. V و U شکل

مکانیکال سیل ها کمی پیشرفته که برای جلوگیری از نشتی مایعات در سیلندر و شافت های ابزارهای مختلف مانند پمپ آب استفاده می‌شود. جنس آن‌ها چرم یا پلاستیک مصنوعی است.

  1. فلنجی و گردگیر

یکی دیگر از معمولی‌ترین آب‌بندهای مکانیکی است که از آن‌ها برای جلوگیری از نشتی مایعات استفاده می‌شود. جنس آن‌ها از چرم یا پلاستیک مصنوعی است.

  1. سیل فلزی

از جنس فولاد بوده و در صورت رعایت نکردن اصول نصب می‌تواند میزان نشتی را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. شکل آن‌ها مانند رینگ‌های پیستون موتور است و در مکان‌هایی میزان حرارت خیلی بالا است، مورد کاربرد قرار می‌گیرند.

کدام مکانیکال سیل را خریداری کنیم؟

سیل‌های مکانیکی انواع مختلف و زیادی به غیر از موارد بالا دارند که این بستگی نوع هدف شما و دیگر عوامل در خرید دارد. بهترین راه این است که در هنگام خرید حتماً با یک متخصص یا تعمیرکار حرفه‌ای در این خصوص مشورت کنید. همانطور که  در بالا گفتیم، بیشتر تعمیرکاران اطلاعات سطحی زیادی در خصوص سیل مکانیکی دارند و خیلی به جزئیات آن وارد نمی‌شود. اگر به دنبال خرید یک چنین دستگاه حرفه‌ای برای خانه خود هستید، اول از همه باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرید و سپس با جست‌وجو یک نمونه مناسب را خریداری کنید.

بهترین راه جست وجو اینترنت یا پرسیدن از متخصص یا آشنایانی است که در ساختمان سازی فعالیت می­کنند.

بستن منو
Call Now Button